صفحه آغاز | درباره ما
انتشار کتاب قنبر غلام علی (ع)
کتاب «قنبر غلام علی (ع)» به قلم احمد خامه‌یار، در هفته نخست اسفند ۱۳۹۳ منتشر شد. این کتاب در چهار فصل آماده شده که عناوین آنها به شرح زیر است:
۱) قنبر در منابع تاریخی و روایی
۲) فرزندان و نوادگان قنبر
۳) قنبر در ادب و هنر و فرهنگ عامه
۴) زیارتگاه‌ها و مکان‌های منسوب به قنبر.

در فصل اول، نگارنده گتاب تلاش کرده است تا اقوال و روایات تاریخی مربوط به قنبر را گردآوری و بررسی کند و بر اساس منابع دست اول تاریخی و روایی، زندگی‌نامه‌ای مستند و علمی از وی ارائه دهد.

در فصل دوم این کتاب تلاش شده است تا هر یک از فرزندان و نوادگان قنبر که در کتب تاریخ و تراجم از آنها یاد شده است، معرفی گردد. در همین راستا، به نوادگان قنبر و خاندان وی در دو شهر نیشابور و سبزوار پرداخته شده است.

در فصل سوم، برای اولین بار جایگاه قنبر در شعر و ادب و فرهنگ عامه مردم ایران بررسی شده است. برای این منظور، متون فرهنگی عامه مردم ایران همچون فتوّت‌نامه‌های جوانمردان و ولایت‌نامه‌ها و جنگ‌نامه‌های افسانه‌ای امام علی (ع) که در گذشته در ایران بسیار رواج داشته، واکاوی شده است. در ادامه نیز به نمونه‌هایی از آثار هنری نظیر دیوارنگاره‌ها و نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای، که می‌توان در آنها شمایل قنبر را در کنار امام علی (ع) یافت، اشاره شده است.

فصل چهارم کتاب، به معرفی زیارتگاه‌ها و مکان‌های منسوب به قنبر اختصاص دارد. در این راستا، بیش از ۱۵ مکان منسوب به قنبر، شامل زیارتگاه‌ها، قدمگاه‌ها و حتی پدیده‌های طبیعی، که البته بیشتر آنها در ایران قرار دارد، معرفی شده است.

گفتنی است مراحل آماده‌سازی این کتاب در «پژوهشکده حج و زیارت» قم انجام شده و در ۱۲۷ صفحه به قطع رقعی، در تیراژ ۲۰۰۰ نسخه از سوی مؤسسه فرهنگی هنری «مشعر» منتشر شده است.زیارتگاه منسوب به قنبر و نوادگان وی در نیشابور

دیوارنگاره شمایل امام علی و حسنین (ع) در بقعه هارون ولایت اصفهان، نقاشی قنبر در سمت چپ پایین نگاره به چشم می‌خورد. عکس از احمد خامه‌یار

شمایل قنبر در دیوارنگاره بقعه هارون ولایت اصفهان، عکس از احمد خامه‌یار
منبع: زیارتگاه‌های اسلامی: islamicshrines.net

برای ما بنویسید
نام کامل:
شهر:
آدرس ایمیل:

متن نظر:


موضوعاتجغرافياادوار تاریخی

www.alinameh.com, The ejournal in specialty of Imam Ali (A.S.)