صفحه آغاز | درباره ما
کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه السلام
مؤسس: مرحوم حاج ابوالقاسم مجتهدی
مدیر: حاج محمد مجتهدی
آدرس پستی: ایران، مشهد، خیابان آزادی، کوچه بیمارستان شاهین‌فر.
سایت اینترنتی: www.imamalislib.com
تلفن: +۹۸۵۱۱۲۲۵۴۱۲۳
پست الکترونیک: imamalislib@gmail.com
برچسب: امام علی (ع)، معاصر، مشهد

کتابخانه أمیرالمؤمنین علی علیه السلام کتابخانه‌ای تخصصی است که موفقیت بسیار زیادی داشته است تا بتواند در جمع‌آوری و آرشیو منابع چاپی، نسخ عکسی، پایان‌نامه‌ها و مقالات، آثار هنری و مواد سمعی و بصری به زبان‌های گوناگون دربارهٔ امیرالمؤمنین کتابخانه‌ای بی‌نظیر فراهم آورد. این کتابخانه ـ چنان که اکثر فعالیت‌های موفق و ماندگار در جامعهٔ ما با همت‌های فردی سامان می‌یابند ـ به دست توانای مدیر آن، حاج محمد مجتهدی، در مشهد راه‌اندازی شده و تا به امروز با جدیتی مداوم اداره شده و به صورت مهم‌ترین منبع برای مطالعه و پژوهش در حوزهٔ امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها درآمده است. می‌توان گفت این کتابخانه کار محققان را در پژوهش‌های این حوزه دشوار کرده
حاج محمد مجتهدی
حاج محمد مجتهدی
است و با در دسترس نهادنِ منابع گسترده، هیچ عذری برای محققان در محدود بودنِ منابعِ پژوهش نگذاشته است. بی‌شک فراهم آمدن چنین مجموعه‌ای، در پژوهش‌های آتی در حوزهٔ امیرالمنین علیه السلام، تأثیری مهم خواهد داشت.
شاید این گام برای دریافت و تبیین بهترِ اندیشه‌ها و کلام و راه و روش و شخصیت امیرالمؤمنین اولین گام است، و امید است این کتابخانه در گام‌های بعدیِ خود، ترویج و لزوم مراجعهٔ اهل نظر به این منابع را نیز در رأس فعالیت‌های خود قرار دهد.
در سایت این کتابخانه چنین می‌خوانیم:
یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های ما که اغلب درباره‌ََََی آثار مربوط به حضرت علی(علیه‌السلام) وجود دارد، عدم آشنایی، بویژه نسل جدید، با منابع مهم در این زمینه است و یکی از مهمترین آثار در این باره، کتاب ارزشمند مرحوم علّامه امینى(رحمه‌ی الله علیه) یعنی« الغدیر فی الکتاب والسنه‌ی والأدب» است.
به عنوان نخستین تلاش در این راستا، در سال ۱۳۷۲شمسی(۱۹۹۴)، پژوهشی بر روی منابع کتاب الغدیر و چند اثر همراستا با این کتاب انجام شد. حاصل کار فهرست بلند بالایی از منابع اهل تسنن بود که در آنها به ابعاد گوناگون فضائل امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) اذعان شده بود.
فراهم آمدن این مجموعه با گردآوری بخشی از متون مستقل راجع به امام علی(علیه‌السلام)همراه بود و در نتیجه برخی از مهمترین منابع گردآوری شد. همزمان با این فعالیت، فهرست راویان حدیث غدیر از میان اصحاب رسول اکرم(صلی‌الله علیه وآله) و تابعین ایشان تدوین شد و تمامی این چند مجموعه در نمایشگاهی به طور گسترده در معرض بازدید کنندگان قرار گرفت.
این نمایشگاه به طور جدی این سوال را مطرح می‌کرد که استفاده از این منابع به شکل متمرکز چگونه امکان پذیر خواهد بود؟ سوالی اساسی که می‌توان آن را جرقه‌ی ایده‌ی تأسیس این کتابخانه در چند سال بعد دانست.
همچنانکه فعالیت‌های قبلی ادامه می‌یافت، طرح بزرگی که اینک می‌توان آن را «گنجینه‌ی مستند منابع اسلامی درباره‌ی امام علی بن ابی‌طالب(علیه‌السلام)» نامید، آغاز شد. در این مجموعه، آن دسته از منابع اهل‌تسنن اعم از تفسیر، حدیث، تاریخ، ادب و…، که فصل، باب یا بخش قابل توجهی از آنها به حضرت امیر(علیه‌السلام) اختصاص دارند مطالعه شدند و تصویر قسمت‌های مرتبط، به صورت مجموعه‌های مستقل گرد آمدند که همگی در چندین نمایشگاه در معرض بازدید قرارگرفت. این مجموعه که به صورت دیجیتالی هم نگهداری می‌شود در حال تکمیل است. به امید آنکه به زودی و به بهترین شکل در اختیار همه علاقه‌مندان قرار گیرد.
سرانجام، تلاش ‌های عزیزان دست‌اندرکار فعالیت‌های فوق، در سال ۱۳۷۹ش./۱۴۲۰ق. به بار نشست و برای نخستین بار خبرگزاری‌های ایران، همزمان با عید سعید غدیر، خبر تاسیس نخستین کتابخانه‌ی تخصصی کشور درباره‌ی حضرت علی(علیه‌السلام) را به اطلاع عموم رساندند. کتابخانه‌ای خصوصی بدون اهداف انتفاعی و برای استفاده‌ی همه اقشار جامعه بدون هرگونه محدودیت.

مرحوم حاج ابوالقاسم مجتهدى به عنوان بانى اولیه کتابخانه که شروع کار کتابخانه بنا بر توصیه‌های اسلامی از ثلث مال آن مرحوم بود

عکس دیگر:
کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه السلام - عکس دیگر
نقشه راهنما:
کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه السلام - نقشه راهنما

برای ما بنویسید
نام کامل:
شهر:
آدرس ایمیل:

متن نظر:


موضوعاتجغرافياادوار تاریخی

www.alinameh.com, The ejournal in specialty of Imam Ali (A.S.)